To Corfu Open Gardens στο Μουσείο Καποδίστρια

03/05/2022

Αυτό το Σαββατοκύριακο 7-8 Μαΐου το Μουσείο Καποδίστρια συμμετέχει στη δράση Corfu Open Gardens 2022!

Σας περιμένουμε στον ανοιξιάτικο Κήπο του Μουσείου Καποδίστρια, στην Κουκουρίτσα Ευρωπούλων, για να απολαύσετε τον βοτανικό και ιστορικό του χαρακτήρα, αλλά και την υπέροχη θέα.

Οι “Ημέρες Επίσκεψης Κερκυραϊκών Κήπων” είναι μια ετήσια τοπική δράση, όπου κατά τη διάρκεια του διημέρου ανοίγουν για το κοινό ιδιωτικοί κυρίως κήποι, ανά την Κέρκυρα. Στη δράση αυτή συμμετέχει σταθερά το Μουσείο Καποδίστρια, το οποίο στεγάζεται στην ιστορική αγρέπαυλη των Καποδίστρια στην “Κουκουρίτσα”, στο χωριό Ευρωπούλοι. Η Κουκουρίτσα έχει κηρυχθεί Ιστορικό Διατηρητέο Μνημείο, από το Υπουργείο Πολιτισμού, ως χαρακτηριστικό δείγμα επτανησιακής αστικής αρχιτεκτονικής της υπαίθρου και φυσικής ομορφιάς. Στον κήπο του Μουσείου μπορείτε να ακολουθήσετε τη νέα υπαίθρια διαδρομή, όπου μέσω σήμανσης (QR) θα ανακαλύψετε ιστορίες του κτήματος, πληροφορίες για τη χρήση του μέσα στους αιώνες, καθώς και στοιχεία για τη βλάστηση.

Το Μουσείο Καποδίστρια είναι ανοιχτό Τρίτη με Κυριακή, από τις 10:00 έως τις 16:00.
Η είσοδος στον Κήπο και το Καφέ του μουσείου είναι ελεύθερη.
Για την είσοδο στην μόνιμη & περιοδική έκθεση για τον Ι. Καποδίστρια, ισχύει εισιτήριο.

Για περισσότερες πληροφορίες για τη δράση Corfu Open Gardens επισκεφθείτε τη σελίδα της διοργάνωσης στο Facebook.

open gardens may 2022 poster