Νέες Ψηφιακές Αφηγήσεις από το Μουσείο Καποδίστρια | Διαδικτυακή Παρουσίαση, Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2022, 17:30 – 20:00

04/02/2022

Ελεύθερη συμμετοχή μέσω: zoom, facebook & youtube live

Το Μουσείο Καποδίστρια – Κέντρο Καποδιστριακών Μελετών σας προσκαλεί στη διαδικτυακή παρουσίαση των ψηφιακών παραδοτέων που προέκυψαν από το πρόγραμμα με τίτλο: «Δράσεις για την ανάδειξη και τον εμπλουτισμό του περιεχομένου του Μουσείου Καποδίστρια: α) Ψηφιακή Προβολή Ιστορικού Κτήματος οικίας Καποδίστρια, β) Ψηφιακή εφαρμογή με τίτλο: Ο Ιωάννης Καποδίστριας, τα Επτάνησα και η Επανάσταση του 1821» που υλοποίησε στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ιόνια Νησιά 2014-2020».

Κατά τη διετία 2019-2021 το Μουσείο Καποδίστρια υλοποίησε ένα σημαντικό έργο που είχε στόχο τον εμπλουτισμό του ψηφιακού περιεχομένου που προσφέρει, τόσο μέσα από την ανανεωμένη του ιστοσελίδα όσο και μέσα από το ΨΗΦΙΑΚΟ ΑΡΧΕΙΟ Ι. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Οι “Νέες ψηφιακές αφηγήσεις” παρουσιάζουν με σύγχρονο και διαδραστικό τρόπο τα αποτελέσματα της μελέτης, της τεκμηρίωσης και της ανάδειξης των ιστορικών πηγών που σχετίζονται με δύο ευρείες θεματικές: την συμμετοχή των Επτανησίων στις διεργασίες που οδήγησαν στην Ελληνική Επανάσταση και τη λειτουργία της «Κουκουρίτσας», της εξοχικής δηλαδή κατοικίας και παραγωγικού κτήματος των Καποδίστρια στη μέση Κέρκυρα, εκεί όπου σήμερα στεγάζεται το Μουσείο Καποδίστρια.

Στην διαδικτυακή παρουσίαση θα συμμετέχουν ερευνητές και συνεργάτες του έργου, οι οποίοι και θα μιλήσουν για την έρευνα, τους στόχους, καθώς και τους τρόπους πρόσβασης κι αξιοποίησης των νέων αυτών αφηγήσεων.

Η διαδικτυακή παρουσίαση θα μεταδίδεται ζωντανά:

• Μέσω ZOOM*

Zoom link:https://us02web.zoom.us/j/81058513410?pwd=S3ZRWnYyNUVzdlZkamlGSGpOTWxIQT09

• Στους λογαριασμούς Facebook/ Youtube: Capodistrias Museum

*Το Zoom meeting της παρούσας εκδήλωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και θα καταγραφεί στις πλατφόρμες Youtube και Facebook του Μουσείου Καποδίστρια. Συμμετέχοντας στο Zoom meeting, αποδέχεστε την καταγραφή και αναμετάδοση στις παραπάνω πλατφόρμες.

Κατεβάστε το Πρόγραμμα

17:30   Καλωσόρισμα – Εισαγωγικά

Θανάσης Μακρής Πρόεδρος Δ.Σ. Μουσείου Καποδίστρια – Κέντρου Καποδιστριακών Μελετών

Ντάρια Κοσκόρου Διευθύντρια Επιμελήτρια Μουσείου Καποδίστρια

17:40   Σκεπτικό Προγράμματος – Μεθοδολογία στην Υλοποίηση

Ελένη Σταμπόγλη Ιστορικός –  Συντονισμός Έργου

17:45  Ψηφιακή Τεχνολογία στην υπηρεσία του Μουσείου

Ιουλία Πεντάζου Επίκουρη καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

18:00   Εμπλουτισμός Ψηφιακού Αρχείου Ι. Καποδίστρια

Στέφανος Βαμιεδάκης Υπ. Διδάκτορας Πανεπιστημίου Κρήτης

Στάθης Πουλιάσης Διδάκτορας Νεότερης Ελληνικής Ιστορίας

Δημήτρης Ζυμάρης Ιστορικός, Επιστημονικός Διευθυντής Αναγνωστικής Εταιρίας

Κερκύρας

Χρήστος Λούκος Ομότιμος Kαθηγητής, Πανεπιστήμιο Κρήτης

18:30   Νέα Ιστοσελίδα Μουσείου Καποδίστρια– ψηφιακός κόμβος

Μανώλης Βουβάκης Radiant Technologies

Κώστας Καραχάλιος TOOL

18:45   Ψηφιακή Εφαρμογή: Το 1821 στα Επτάνησα

Ελένη Σταμπόγλη Ιστορικός – Συντονισμός Έργου

Μάγια Χαραλαμποπούλου Ιστορικός, Μουσείο Καποδίστρια

19:10   Ψηφιακή Εφαρμογή: Ο Κήπος

Ηλέκτρα Κανέλλου Γεωπόνος, αρχιτέκτων τοπίου Ph.D.

Δημήτρης Γιαννούλης Αρχιτέκτονας

Ολγα Μπακιρτζή Γεωπόνος, Aρχιτέκτων Tοπίου, Αρχαιολογική Υπηρεσία