Την Τετάρτη 19 Απριλίου 2023 είχαμε την μεγάλη χαρά και τιμή να επισκεφθεί το Μουσείο Καποδίστρια ο Πρωθυπουργός της χώρας, κος Κυριάκος Μητσοτάκης. Τον Πρωθυπουργό υποδέχθηκαν ο Πρόεδρος ΔΣ του Μουσείου Καποδίστρια, κος Θανάσης Μάκρης, και ο Γραμματέας-Ταμίας ΔΣ, κος Σπύρος Παδοβάς.
Ο κος Μητσοτάκης περιηγήθηκε στους χώρους του Μουσείου και ξεναγήθηκε στη μόνιμη έκθεση για τον Ιωάννη Καποδίστρια από τον διευθυντή της Αναγνωστικής Εταιρίας Κέρκυρας, ιστορικό – συνεργάτη του Μουσείου, κο Δημήτρη Ζυμάρη. Στη συνέχεια ο Πρόεδρος του Μουσείου, κος Μακρής, προσέφερε στον Πρωθυπουργό το Μετάλλιο του Μουσείου Καποδίστρια και εκδόσεις του Μουσείου και της Κέρκυρας.
Ο κος Μητσοτάκης σημείωσε χαρακτηριστικά στο βιβλίο επισκεπτών του Μουσείου:
“Ένα μουσείο κόσμημα παρακαταθήκη στην ιστορία ενός σπουδαίου πολιτικού που έδωσε τη ζωή του για να γίνει η Ελλάδα ευνομούμενο κράτος”.
(Credit φωτογράφου: Σταμάτης Καταπόδης)
![KAT_3706](https://www.capodistriasmuseum.gr/wp-content/uploads/2023/04/KAT_3706-1024x683.jpg)
![KAT_3713](https://www.capodistriasmuseum.gr/wp-content/uploads/2023/04/KAT_3713-1015x740.jpg)
![KAT_3733a](https://www.capodistriasmuseum.gr/wp-content/uploads/2023/04/KAT_3733a-1024x633.jpg)
![KAT_3741](https://www.capodistriasmuseum.gr/wp-content/uploads/2023/04/KAT_3741-1024x683.jpg)
![KAT_3746](https://www.capodistriasmuseum.gr/wp-content/uploads/2023/04/KAT_3746-1024x683.jpg)
![KAT_3762](https://www.capodistriasmuseum.gr/wp-content/uploads/2023/04/KAT_3762-1024x683.jpg)
![KAT_3776](https://www.capodistriasmuseum.gr/wp-content/uploads/2023/04/KAT_3776-932x740.jpg)
![KAT_3785](https://www.capodistriasmuseum.gr/wp-content/uploads/2023/04/KAT_3785-961x740.jpg)