27 Σεπτεμβρίου: Ημέρα Μνήμης Ι. Καποδίστρια

15/09/2023

Ελεύθερη Είσοδος στο Μουσείο Καποδίστρια

Την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου, ημέρα μνήμης της δολοφονίας του Α’ Κυβερνήτη της Ελλάδας, το Μουσείο Καποδίστρια τιμά την μνήμη του Ιωάννη Καποδίστρια και λειτουργεί με ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟ, από τις 10:00-16:00.

Το Μουσείο Καποδίστρια προσκαλεί όλους να γνωρίσουν την πολυσχιδή προσωπικότητα του μεγάλου Κερκυραίου πολιτικού και θεμελιωτή της νεότερης Ελλάδας, Ιωάννη Καποδίστρια, μέσα από την μόνιμη έκθεση του μοναδικού μουσείου αφιερωμένου στη ζωή, το έργο και την παρακαταθήκη του Α’ Κυβερνήτη της Ελλάδας.

Για την περιήγηση στη μόνιμη έκθεση προσφέρεται σε όλους τους επισκέπτες δωρεάν ψηφιακή εφαρμογή ακουστικής ξενάγησης για κινητά τηλέφωνα και παιχνίδι ανακάλυψης για τα παιδιά.

Το Καφέ του Μουσείου στον Κήπο είναι ανοικτό για το κοινό, τις ώρες λειτουργίας του Μουσείου (10:00-16:00).

Dolofonia-Kapodistria-for-website-use