Το Μουσείο Καποδίστρια λειτουργεί καθημερινά

Από την Τρίτη 3 Μαρτίου το Μουσείο Καποδίστρια ξεκινά την καθημερινή του λειτουργία, Τρίτη με Κυριακή: 10:00πμ – 16:00μμ.

Όπως κάθε χρόνο το Μουσείο Καποδίστρια στην Κουκουρίτσα Ευρωπούλων ξεκινά την καθημερινή του λειτουργία για το κοινό τον Μάρτιο, φέτος από την Τρίτη 3 Μαρτίου.
Οι επισκέπτες και τα σχολεία έχουν τη δυνατότητα να επισκεφθούν το Μουσείο, τη μόνιμη έκθεση για τον Ιωάννη Καποδίστρια και το ιστορικό κτήμα της Κουκουρίτσας κάθε μέρα (και το Σαββατοκύριακο), εκτός Δευτέρας, από τις 10:00 έως τις 16:00.

Ειδικά για τα σχολεία προσφέρονται ειδικά σχεδιασμένες εκπαιδευτικές ξεναγήσεις καθημερινά διάρκειας 40’/τάξη.
Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής. Για κρατήσεις: 26610 32440.

Η επίσκεψη στο Μουσείο προσφέρει σε όλους την ευκαιρία να:

• Δουν από κοντά προσωπικά αντικείμενα του Καποδίστρια.
  • Ανακαλύψουν πληροφορίες για τη ζωή, το έργο και την εποχή του Ι. Καποδίστρια, μέσα από την δωρεάν ακουστική ξενάγηση.
  • Περιηγηθούν στο ιστορικό κτήμα των Καποδίστρια στην Κουκουρίτσα, κηρυγμένο Διατηρητέο Μνημείο από το Υπουργείο Πολιτισμού.
  • Απολαύσουν την κερκυραϊκή φύση και τη απέραντη θέα σε όλο το νησί.
  • Για οικογένειες: περιήγηση στην έκθεση χρησιμοποιώντας το δωρεάν “παιχνίδι ανακάλυψης” για παιδιά (5-11 ετών).

* Το Καφέ του Μουσείο στον κήπο λειτουργεί καθημερινά Απρίλιο – Οκτώβριο.